Bez kategorii

ŚWIATOWY DZIEŃ OCHRONY ŚRODOWISKA!

W niedzielę 5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska, który w tym roku poświęcony jest walce z nielegalnym handlem gatunkami zwierząt zagrożonych wyginięciem.

Tak się szczęśliwie składa, że dzień ten możemy świętować poprzez zabawę i edukację na pikniku rodzinnym w ogrodach Kancelarii Premiera, gdzie Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe przygotowały wiele ekologicznych atrakcji.

Światowy Dzień Środowiska ustanowiony został rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w 1972 roku. Święto to służy przede wszystkim pobudzeniu zainteresowania problemami środowiska, eksploatacji zasobów naturalnych, niezrównoważonej produkcji i

konsumpcji.

Celem Światowego Dnia Ochrony Środowiska jest pokazanie znaczenia przyrody i odpowiedzialności człowieka za jej stan, a także uświadomienie wysokiego stopnia degradacji środowiska naturalnego na świecie.

Tegoroczne obchody koncentrują się na ochronie różnorodności biologicznej, przede wszystkim zaś dzikiej przyrody i zagrożonych gatunków zwierząt, padających coraz częściej łupem kłusowników. Tego dotyczy Konwencja Waszyngtońska CITES, która reguluje międzynarodowy handel okazami niektórych gatunków zwierząt i roślin, ich rozpoznawalnymi częściami i produktami pochodnymi . Obchody organizowane są w ponad 100 krajach i odbywają się pod hasłem „Go Wild for Life” („Bądź dziki – dla życia”).

Tradycyjnie, z okazji Dnia Ochrony Środowiska na świecie organizowane są liczne wydarzenia wśród nich konferencje i imprezy plenerowe. Jako że w tym roku święto środowiska zbiega się z weekendowymi obchodami Dnia Dziecka, serdecznie zapraszamy całe rodziny na piknik(link otwiera się w nowym oknie), który odbędzie się w ogrodach Kancelarii Premiera.

Na gości pikniku przy Alejach Ujazdowskich 1/3 w Warszawie będzie czekać mnóstwo atrakcji przygotowanych przez Ministerstwo Środowiska oraz Lasy Państwowe. Ścianka wspinaczkowa, gry edukacyjne, koło fortuny, quizy, zabawy plastyczne i gry ruchowe czy konkurs leśny to tylko niektóre z naszych plenerowych propozycji. O godzinie 13.30 wszystkich najmłodszych zapraszamy na scenę główną ogrodów KPRM-u na interaktywny teatrzyk ekologiczny pod tytułem LEŚNE SOS.

Natomiast w najbliższy poniedziałek w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich odbędzie się konferencja organizowana przez Klub Publicystów Ochrony Środowiska pod patronatem Ośrodka Informacji ONZ. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane wyroby z dzikich gatunków zwierząt skonfiskowane przez polskie służby celne na granicy. W konferencji udział weźmie Sławomir Mazurek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska (instytucja zarządzająca Konwencją Waszyngtońską CITES w Polsce).

Strona źródłowa: https://www.mos.gov.pl/aktualnosci/szczegoly/news/swiatowy-dzien-ochrony-srodowiska/